Reforma socjalna 500+

O potrzebie tworzenia w Polsce dobrych warunków do zakładania rodziny mówi się od wielu lat. Oczywiście, zdecydowana większość partii będących u władzy nigdy nie podejmowała w związku z tym jakichkolwiek konkretnych działań, przez co sytuacja wielu rodzin pozostawała niezbyt trudna. Problemy finansowe spowodowały, że wielu ludzi marzących o potomstwie musiało z tego rezygnować obawiając się, że nie zdołają utrzymać swojej rodziny. W roku 2016 nowa władza przygotowała słynny program 500+, który ma na celu wsparcie finansowe rodzin z dziećmi. Szybko pojawiły się najróżniejsze komentarze z nim związane, zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Program 500+ faktycznie ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Mówiąc ogólnie, zakłada on pomoc w wysokości 500 zł za drugie i następne dzieci w rodzinie. Pomoc wypłacana jest każdego miesiąca i zgodnie z założeniami ma być przeznaczana na wydatki związane z utrzymaniem i wychowywaniem dzieci. W rzeczywistości jednak często wychodzi na to, że pieniądze są przeznaczane na inne rzeczy; niestety, także na alkohol. Wyraźną wadą programu jest w takim razie fakt, że nie istnieje możliwość dokładnego kontrolowania ludzi, którzy taką pomoc otrzymują.

Oprócz tego od samego początku było oczywiste, że program jest dość poważnym obciążeniem dla polskiego budżetu. Nawet jego zwolennicy mają znaczne wątpliwości co do tego, czy zdoła on przetrwać przez długi czas.
Dzięki programowi 500+ sytuacja finansowa wielu rodzin w Polsce bez wątpienia uległa wyraźnej poprawie. Trzeba jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie na dłuższą metę przyniesie dobre efekty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s