Wahania nastroju walut

Jaki jest aktualny kurs dolara, euro albo franka szwajcarskiego? W jaki sposób wysokość polskiej waluty w stosunku do walut zagranicznych będzie się formować w najbliższym czasie? Te pytania zadają wszyscy, którzy robią interesy poza krajem, sprowadzają produkty z innych krajów, wyliczają wydatki na paliwa i transport lub posiadają zobowiązania zaciągnięte w obcych walutach (chociażby frankowicze).
Przez ostatnie kilka lat kurs waluty europejskiej kształtuje się zazwyczaj w przedziale 4,2 – 4,4 zł, przy czym w niedawnych miesiącach znajduje się raczej przy wyższej granicy tego przedziału. Dolar miał kryzys prawie przez 10 lat, gdy jego wartość oscylowała w granicach 3,0 zł, natomiast w czasie impasu finansowego nawet o wiele niżej tej wartości. Dopiero rok 2014 przyniósł skok i od tego czasu kurs dolara ciągle rośnie aż do bieżącego poziomu ok. 4,0 zł. Z tego powodu gwałtowne spadki cen ropy naftowej na rynkach światowych jedynie częściowo obniżyły koszty paliw na naszych stacjach benzynowych.
Gdyby nie wzrost kursu dolara, tankowanie aut byłoby jeszcze tańsze. Rzecz jasna nie wszystko zależy tylko od tego, jak silne położenie na rynkach światowych ma dolar, euro czy frank. Istotna jest także wartość polskiej złotówki, w stosunku do której wyliczany jest kurs. Słaba złotówka to wyższe kursy walut z zagranicy i na odwrót. Przyszłość zależy od tego, jak rozwijać się będą relacje ekonomiczne w Polsce i zagranicą, a także od tego, jak będzie prowadzona polityka gospodarcza i ekonomiczna. Nie jest tajemnicą, że wszystkie ważne wydarzenia polityczne mają wpływ na pieniądze, a zmiany we władzy w krajach postrzeganych za mocarstwa gospodarcze mogą spowodować realną sensację na rynkach finansowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s